Komentirani koncert
SOS mladinski saksofonski orkester deluje od leta 2012 in trenutno v njem sodeluje 25 članov. Mlade saksofonistke in saksofonisti prihajajo iz več nižjih, srednjih glasbenih šol ter tudi z Akademije za glasbo.
Osnovni cilj orkestra je vzgoja mladih glasbenikov v orkestrskem igranju, zagotavljanje kvalitetnih pogojev za skupinsko glasbeno poustvarjanje, ki mlade glasbenike dodatno motivira, da se ukvarjajo in izražajo skozi glasbo. Eden izmed pedagoških ciljev je tudi pravočasno odkrivanje izjemnih glasbenih talentov in jih ustrezno strokovno usmerjati na njihovi glasbeni poti.
V orkestru SOS je eden izmed pomembnih elementov tudi družabnost, ki je temelj za dobro počutje in odpira pot k ustvarjalnosti. Zato poleg rednih vaj orkestra pogosto organiziramo tudi intenzivne priprave ter gostovanja doma in v tujini.
Orkester SOS vodita profesor Lev Pupis in profesor Domen Koren. Praviloma je orkester namenjen mladim od 13. leta dalje ali tistim, ki obiskujejo vsaj 5. razred saksofona in je vedno odprt za nove člane. Ti se lahko z njegovim delom aktivno srečajo na poletnem festivalu ALPSAX SUMMER v Kranjski Gori, kjer orkester oblikuje in vadi nov program za prihajajoče šolsko leto. Posebnih pogojev za članstvo ni. Z veseljem sprejemamo saksofoniste stare med 10 in 13 let, ki imajo osnovno znanje igranja saksofona in si želijo glasbenega druženja z ostalimi vrstniki iz celotne Slovenije.
Glasbena učna urica, ki jo bodo s svojim mentorjem in umetniškim vodjo Levom Pupisom izvedli mladi glasbeniki iz zasedbe SOSgroup, bo govorila o saksofonu. Saksofon je tip pihala, ki je nastalo v obdobju romantike. Skonstruiral ga je Belgijec Adolphe Sax kot nadomestek za nekatera lesena pihala in kovinska trobila. Sax je kot izdelovalec inštrumentov eksperimentiral s trobilom, imenovanim ofikleida, na katero je namestil ustnik basovskega klarineta. Nastala je osnova za prvo serijo saksofonov, ki jo je patentiral v Franciji leta 1846. Saksofon je sestavljen iz treh delov: ustnika z jezičkom, vratu (pipe) in telesa z zaklopkami. Je eno redkih glasbil, ki je obdržalo ime svojega izdelovalca. Najbolj sta razširjena altovski in tenorski saksofon, slišimo ju predvsem v jazzovskih in plesnih ansamblih, vojaških godbah in ansamblih zabavne glasbe.
SOS mladinski saksofonski orkester, umetniški vodja Lev Pupis
Člani orkestra:
Soprani: Drejc Bohinec, Alina Rovan, Žan Gazvoda, Pika Tomažin Sedar
Alti: Vid Verdinek, Timotej Ian Poljak, Aron Bizjak, Oskar Brulc, Luka Bartenjev, Lara Matič Vrečar, Jurij Škrlj Popović, Izak Vukič, Tit Knez Majcen
Tenorji: Nace Moritoki Škof, Iza Klemenc, Sofia Kos, Nal Petrič, Ema Kovač, Doroteja Šuštar
Baritoni: Nejc Razpotnik, Anže Namestnik, Eli Kovačič
Bas: Matic Ulaga
Mentorji: Lev Pupis, Domen Koren, Lan Meden