Vetrinjski dvor History
Starinski dvorecz bogatimi zgodbami
Skozi stoletja stoji na mestu, ki ločuje Vetrinjsko ulico od Grajskega trga. Ena izmed najpomembnejših meščanskih hiš v Mariboru je poimenovana po svojih prvih cerkvenih posestnikih, ki izvirajo iz kraja Vetrinj blizu Celovca.
Objekt, v dokumentih prvič omenjen v 13. stoletju, se na vzhodnem delu naslanja na staro mestno obzidje. Njegovo jedro, osrednja stavba in kapela, sta bili zgrajeni v 14. stoletju, kasneje je bil večkrat prezidan. Njegov današnji videz izhaja iz 18. stoletja.
Med letoma 1785 in 1806 je v njem delovalo prvo mariborsko gledališče.
V 19. stoletju je zgradba prešla v meščanske roke, menjavali so se različni lastniki, večinoma bogati obrtniki, ki so prostore prilagajali svojim potrebam. Zadnji lastnik objekta do razlastitve po drugi svetovni vojni je bil usnjar Alojz Nasko. Po njem tudi ime Naskov dvor, ki se je obdržalo do leta 2010. Takrat se preimenuje v Vetrinjski dvor in do leta 2013 deluje kot sedež zavoda Maribor 2012 – Evropska prestolnica kulture.
Dvorišče Naskovega dvora, 1960 (fotografija: Večer)
Od 2013 proti 13. stoletju ...
Preobrazba vVetrinjski dvor
2007 – 2010
Med letoma 2007 in 2010 je bil kompleks takratnega Naskovega dvorca temeljito obnovljen. Prenova, ki je bila izpeljana s pomočjo evropskih sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, mu je omogočila novo namembnost.
Pred obnovo je bila stavba Naskovega dvorca v zelo slabem stanju, nadstropje je bilo prazno zaradi nevarnosti porušitve. Med prenovo so arhitekti in konservatorji odkrivali različne zgodovinske sloje in se jih odločali ohranjati. Odgovorna arhitekta obnove, Maruša Zorec in Matjaž Bolčina, sta prejela prvo nagrado za arhitekturo Piranesi 2010 in Plečnikovo medaljo 2011.
Od leta 2010 do leta 2013 je kompleks služil kot sedež zavoda Maribor 2012 – Evropska prestolnica kulture in obenem gostoval prireditve. V drugi polovici leta 2013 mu je s strani Mestne občine Maribor določena namembnost javne kulturne infrastrukture.
Prešel je v upravljanje javnega zavoda Narodni dom Maribor, ki mu je namenil sedanje poslanstvo: delovati kot živahno stičišče ustvarjalnosti in partnerskih povezav prvenstveno nevladnih kulturnih organizacij ter ustvarjalcev.
Prelomnoleto 2010
V letu 2010 je Naskov dvorec z osveženo podobo gostil odmevno razstavo grafičnih del umetnika Salvadorja Dalíja in množično obiskane večdnevne prireditve, na primer mednarodni festival kreativne komunikacije Magdalena, filmske projekcije na odprtem znotraj letnega kina Udarnik, redne dogodke stand up komedije…
Strokovnjaki za varovanje kulturne dediščine so tik po obnovi dvorca decembra 2009 aktivirali postopek za preimenovanje Naskovega dvorca v Vetrinjski dvor, saj se je v zapisih to ime uporabljalo do začetka 19. stoletja.
Oktobra 2010 je Ministrstvo za kulturo v register nepremične kulturne dediščine vneslo spremenjeno ime objekta.
Okolileta 2005
Začetki StandUpLenta
V obdobju Naskovega dvorca okoli leta 2005 je potrebno posebej izpostaviti delovanje KUD BORZA.
Ustanovitelji društva Matjaž Latin, Slavko Škvorc in Aljoša Ternovšek so dvorišče dvora, danes znano pod imenom atrij Vetrinjskega dvora, sanirali v začasne organizacijske in prireditvene namene.
Tedaj so vzpostavili prvi slovenski klub stand up komedije. Z letom 2006 so pričeli z izobraževanjem nove generacije komikov in od istega leta v okviru festivala Lent organizirali oder komedije Naskov dvor. Ravno slednji je že leta 2007 postal mednarodnega značaja in je vse do danes stalen festivalski sklop s široko publiko.
V tistem času je Mednarodni oder stand up komedije v Naskovem dvoru veljal za najodmevnejše prizorišče mladega žanra, ki se je pri nas šele uveljavljal. V času evropske prestolnice kulture 2012 v sodelovanju Narodnega doma Maribor in Kluba stand up komedije nastane StandUpFest, mednarodni festival stand up komedije.
Danes je StandUpLent v Vetrinjskem dvoru v času festivala Lent eden izmed najštevilčnejše obiskanih festivalskih odrov.
Obenem se je profiliral kot edinstven mednarodni oder, ki se s svojo dinamično vsebino postavlja na zemljevid Evrope kot izjemna razvojna pobuda in vsakoletni prerez stand up dogajanja.
Naskov dvorec pred obnovo (spletne strani revije AR)
Stand upi v Naskovem dvorcu
19.stoletje
Zgradba je iz plemiških rok prešla v meščanske roke. Zadnji lastniki iz plemiške družine so poslopje na Viktringhoffgasse 30 leta 1800 za vsoto 3000 goldinarjev v zlatu prodali premožnem meščanu.
Lastniki, bogati obrtniki, so se menjavali in dvorske prostore prilagajali svojim potrebam. Hkrati s spreminjanjem svojih lastnikov je kompleks spreminjal tudi svoje poimenovanje. Poznali so ga pod imeni Oreški dvor, Vetrinjski dvor, Breunerjev dvorec, Berdajsova hiša, Naskov dvorec, Naskova hiša.
Usnjar Alojz Nasko ga je kupil leta 1828.
Kot zanimivost omenimo, da je bližnji baročni Salzburški dvor na Vetrinjski ulici 16 med letoma 1826 in 1941 bil v lasti šentpavelskega samostana, zato je v tistem času bil znan pod imenom Vetrinjski dvor.
Celo danes, po mnogih desetletjih, med starejšimi Mariborčani občasno zaznamo zmedo zaradi imen obeh baročnih dvorcev na Vetrinjski ulici.
fotografije: Pokrajinski arhiv Maribor
18.stoletje
Prvo gledališče v Mariboru
V tem obdobju je dvorec bil deležen baročne preureditve, ko je postal plemiški reprezentančno stanovanjski objekt. Iz tistega časa izhaja tudi njegov današnji videz.
Leta 1793 je peščica vplivnih meščanov tistega časa ustanovila prvo društvo s kulturnim poslanstvom, imenovano Diletantsko društvo (Dilettantenverein). Svoj prvi domicil so najeli v hiši, kjer je že nekaj let obstajalo gledališče. Govorimo o prvem gledališču v Mariboru (1785 – 1806). Z gledališkimi predstavami in dogodki glasbenega značaja so izpolnjevali željo meščanov po izboljšanju šibkega družabnega življenja.
Leta 1709 je Vetrinjski dvor prešel v plemiško last. V tem času so zahodno krilo opremili z baročno fasado, glavni vhod pa z grbom plemiških družin Brauner–Rabatta.
16. in 17.stoletje
Številne prezidave objekta
Osrednja stavba in kapela v kompleksu sta sicer bili zgrajeni v 14. stoletju, kasneje pa je bil dvorec večkrat prezidan in dograjevan v podobo, kot jo poznamo danes.
V začetku 16. stoletja je dvor prizadel požar, nato so sledile obnove in prizidava prvega dela nadstropnega severnega trakta. Tako se je začela vzpostavljati podoba, ki oklepa notranje dvorišče, oziroma današnji atrij Vetrinjskega dvora.
Konec 16. in na začetku 17. stoletja je bil na dvoriščni strani glavne stavbe prizidan arkadni hodnik.
Zeitschrift des Historischen Vereines für Steiermark, Jahrgang 33 (1939/40), Paul SCHLOSSER: Marburg an der Drau als Festung
13.stoletje
V dokumentu iz 1220-1224 je vojvoda Leopold VI. Babenberžan potrdil, da je vetrinjski opat Konrad od meščana in kožarja Gotschalka za deset mark kupil hišo v Mariboru z vsem pripadajočim zemljiščem in gospodarskim poslopjem.
Tako je hiša postala last cistercijanskega samostana v Vetrinju (Viktring) pri Celovcu na Koroškem. Objekt je za cisterco postal upravno in gospodarsko središče za samostansko posest v mestu, njegovi okolici in celotnem Štajerskem ter hkrati tudi trgovska postojanka.
Jože Mlinarič, Posest vetrinjske opatije na Štajerskem (ok. 1145 do 1786), Časopis za zgodovino in narodopisje, letnik 52-n.v. 17 (1981), str. 46
Vetrinjski dvor kot sedež zavoda Maribor 2012 - Evropska prestolnica kulture 2012 / vir: Mariborske široko zaprte oči, Kibla Maribor, 2013
Želite vedeti še več o Vetrinjskem dvoru?
- Tistim, ki se Vetrinjskega dvora raje spominjajo kot Naskovega dvorca priporočamo besedilo raziskovalke Ljudmile Dolar – Mantuani (1940) Naskova hiša v Mariboru.
- Če želite podrobneje spoznati začetke mariborskega kulturnega življenja, priporočamo raziskavo avtorice Katarine Kraševec (2005) Glasbeno življenje v Mariboru med leti 1793-1861.
- O obnovi Naskovega dvorca v Vetrinjski dvor se lahko seznanite skozi redke dokumentarne posnetke v 25-minutnem dokumentarnem feljtonu Prebujanje spečega dvorca režiserke Uje Irgolič (2009).
- O podrobni zgodovini plemiških in trgovskih lastnikov ter prezidavah Vetrinjskega dvora izvedite v članku avtorice Mije Oter Lorenčič (2014) v spletnem vodniku po Likovni umetnosti v prostoru mesta Maribor.
- Publicistično reportažno baročno čestitko ob 10. obletnici današnjega Vetrinjskega dvora avtorice Tanje Cvitko (2024) lahko preberete na spletni strani časnika Večer.