Vodni stolp. Za poznavalce vin in ljubitelje kulturnih prireditev.

Med debelimi zidovi mogočnega stolpa je svoje domovanje našla vinoteka, v kateri skrbno izbrano žlahtno kapljico obiskovalcem od blizu in daleč predstavlja priznani vinski strokovnjak Dušan Kelbič. Eden najbolj cenjenih vinskih strokovnjakov pri nas (vinski svetovalec III. stopnje) vrhunsko vinsko ponudbo prefinjeno združuje z edinstvenim ambientom.

Pritličje gostom ponuja povezavo s prijetno teraso in stik z reko, prostor v prvem nadstropju pa je kot nalašč za zaključene družbe. Nič ni prepuščeno naključju, zato je celotna ponudba zaokrožena v smislu kakovosti, porekla, tradicije in dobrega okusa. Rezultat je prav posebna atmosfera, ki plemeniti kulturne dogodke, odlično pa se v njej počutijo tudi gosti najrazličnejših družabnih srečanj, praznovanj, kulinaričnih dogodkov in pokušin ter seveda vrhunsko vodenih individualnih ali skupinskih vinskih degustacij.

RAZSTAVIŠČE

Prvo nadstropje Vodnega stolpa postreže s prostorom, ki je primeren za razstave, pa tudi za izvedbo kulturnih dogodkov kot so koncerti, literarna in pogovorna srečanja, seminarji, predstavitve, konference.

Tehnični podatki:

  • površina: 90 m2;
  • število sedežev: 60.

 

Možnosti uporabe

Tip prireditve, termin, število obiskovalcev in številne druge podrobnosti vplivajo na možnosti najema prostorov. Vsaka ponudba je prilagojena potrebam organizatorja.

Stopite v stik z nami za več informacij.

 

Lokacija

Zgodovina

Vodni stolp, jugovzhodni obrambni stolp srednjeveškega Maribora, je bil postavljen pri zadnji prezidavi mestnega obzidja, ki je pod vodstvom italijanskih stavbenikov iz družine Dell’ Allio potekala med letoma 1548 in 1568. Ime Vodni stolp je najverjetneje dobil zato, ker je mesto ščitil pred napadi z vodne strani. Pred njim je na tem mestu stal manjši okrogli stolp, postavljen na pilotih. Stolp, kakršnega poznamo danes, je bil z obzidjem povezan z Židovskim stolpom, po obzidju pa je potekal lesen obrambni hodnik. Kasneje so ob obzidju zrasle hiše, pri hiši ob stolpu so bila velika vhodna vrata, imenovana tudi vodna vrata.

 

Vodni stolp, Maribor
Vodni stolp, Maribor
Vodni stolp, Maribor | 1956
Vodni stolp, Maribor, 1956

Stolp je v tlorisu peterokotnik, njegove stene niso navpične, temveč nekoliko nagnjene navznoter, v višini prvega nadstropja so na zunanjosti prepasane s paličastim mejnim zidcem. Lahko bi govorili o prvinah renesančne utrdbene arhitekture. Zidovje je kamnito, pretežno iz obdelanih kvadrov peščenca, debelo od 1,7 do 2,5 metra. Sonde so pokazale, da segajo temelji deset metrov globoko. V ostenju so strelne line v kamnitih okvirjih, v strmi strehi pa ozke pultne odprtine, ki so verjetno prav tako služile obrambi. Stolp ima v pritličju kapasto obokan strop. Štirje oboki na oprogah slonijo na centralnem stebru iz rezanega peščenca. V nadstropje vodijo enoramne stopnice, postavljene ob severni steni levo od glavnega vhoda. Ostrešje je odprto, nosilni stebri stoječega stola stojijo na dveh sestavljenih poveznikih. Streha je opečna, krita z bobrovcem.

Pri načrtovanju gradnje hidroelektrarne Srednja Drava 1 se je pokazalo, da se bo vodostaj reke v mestu bistveno dvignil, zato je bilo treba razmisliti, kaj bo z zgradbami, ki segajo v območje, ki ga bo poplavila Drava. Najpomembnejša objekta v tem območju sta bila Vodni stolp in hiša, ob kateri so pristajali splavi, imenovana Mariborske Benetke. Slednja je po nerazumljivem naključju postala žrtev rušenja, stolp pa so ohranili. A to je bila vse prej kot lahka naloga. Prvi predlogi za rešitev stolpa so predvideli razstavljanje in ponovno postavitev nekoliko višje. A raziskave so pokazale, da je vezivo malte iz živega apna tako trdno, da bi pri razstavljanju prišlo do močnih poškodb peščenca. Drugi predlog je bil dvig stolpa. Po zamisli in projektu statika Jožeta Požauka je bil ta poseg leta 1968 pod vodstvom Zavoda za spomeniško varstvo iz Maribora, ki ga je takrat vodila prof. Andreja Volavšek, uspešno izveden. Stolp  je bil dvignjen za 2,6 m. Pred dvigom so morali iz tehničnih razlogov začasno porušiti oboke in nosilni slop. Stanje so pred tem zaradi kasnejše rekonstrukcije natančno posneli in dokumentirali. A dela leta 1968 niso bila zaključena, prostor je ostal prazen, tudi rekonstrukcija obokov v pritličju ni bila izvedena. Stolp je nato dvajset let, do prve sanacije in prenove v letih 1986 in 1987, sameval. Od leta 1989 v njem domuje vinoteka.

Vinska degustacija ob reki Dravi | foto Vid Ponikvar
Vinska degustacija ob Vodnem stolpu | foto Vid Ponikvar

UTRINKI