19
avgust, 2026

Romantika in dinozavri?

19. avgust 2026

Romantika in dinozavri?

​​Romantiki so vedeli, kar sodobni človek pogosto pozablja: življenja ni treba nenehno urejati, pojasnjevati, razumeti. Treba ga je čutiti, se mu čuditi. Živeti je treba radovedno in z zavedanjem, da je svet še vedno poln skrivnosti, ki samo čakajo, da jih odkrijemo.

Letošnji program Festivala Maribor za najmlajše poslušalce izhaja iz tega prepričanja. Odnos do glasbe se namreč ne porodi iz razumevanja, ampak očaranosti, čudenja. Osuplosti nad močjo zvoka, ki v hipu pričara rjovenje leva ali korak bitij, ki so po Zemlji lomastila pred milijoni let. S takšnimi in podobnimi čarovnijami Festival Maribor v okviru programa Festival Maribor med otroki že vrsto let odpira vrata v svet klasične glasbe najmlajšim poslušalcem. Prepričani smo, da imajo prva srečanja z umetnostjo magično moč. Knjige, ki nas pospremijo skozi otroštvo, junaki, ki jih takrat vzljubimo, in glasba, ki jo takrat prvič slišimo, ostanejo z nami vse življenje in ga naredijo neskončno bolj zanimivega in bogatega!

Priljubljeni Saint-Saënsov Živalski karneval to nalogo izjemno uspešno opravlja že več kot stoletje. Ko glasbila prevzamejo vlogo živali in z odra zaplavajo ribe ali skačejo kenguruji, se zidovi koncertne dvorane razblinijo. Otroci se znajdejo sredi napete pustolovščine v svetu, polnem presenečenj in novih doživetij, ki jih ne bodo nikoli pozabili. In kjer violončelo postane labod, kontrabas pa slon, so seveda povsem mogoči tudi dinozavri. Connessonova glasba pričara topotanje prazgodovinskih velikanov tako prepričljivo, da bodo občutili tresenje tal pod nogami!

In tako se celo dinozavri prav lepo znajdejo v romantiki. Glasbo je treba začutiti, življenju se je treba čuditi, umetnost pa častiti, saj mu ne dodaja okraskov, ampak mu vrača razsežnosti, ki jih v teku let vse prerado oža in briše. Otroci jih še zaznavajo instinktivno. Ampak odrasli jih lahko ponovno odkrijemo! In v njih skupaj s svojimi malčki uživamo že na tem koncertu.

Koncert za otroke in družine - foto Žan Osim (3)
Dojenčkov dnevnik | Festival Maribor | foto Žan Osim | 13. 9. 2025
Dojenčkov dnevnik | Festival Maribor | foto Žan Osim | 13. 9. 2025

Piše: Maja Pirš