Kulturni dnevnik

Kulturni dnevnik je izvirni program Narodnega doma Maribor, s katerim mariborskim otrokom omogočamo prvi stik s kulturo. Pester in kvaliteten nabor dogodkov ponuja priložnost za preizkušanje ter raziskovanje širokega spektra umetniških procesov in pogled v zaodrja ter zakulisja kulturnih institucij.

Kaj se skriva za gledališkimi kulisami? Kako nastane razstava? Kdo izdeluje lutke? Kako v arhivu skrbijo za stoletja stare dokumente? Kaj dela tonski mojster? Pa inspicient? Kustos? In producent?

Bistvo Kulturnega dnevnika je kulturna vzgoja, katere pomemben del in eden od temeljnih ciljev je vzgajanje kritičnega in občutljivega gledalca, poslušalca in morda bodočega soustvarjalca kulturnih dogodkov. Šole oziroma učenci s Kulturnim dnevnikom pridobijo možnost sodelovanja v celostnem kulturnem abonmaju na ravni kulturne ponudbe mesta, organizatorji projekta pa nudijo šolam strokovno pomoč pri umestitvi projekta v šolski kurikulum. Kulturne ustanove v mestu imajo preko Kulturnega dnevnika priložnost svoje delo in poslanstvo predstaviti široki množici učencev, ki so njihovi bodoči obiskovalci ali celo aktivni akterji na kulturnem področju. Kulturni dnevnik obiskuje že več kot 1600 osnovnošolcev, ki v vsakem šolskem letu doživi sedem različnih dogodkov, zato lahko mirno zapišemo, da smo v šestnajstih letih abonmaja vzgojili celo generacijo novih obiskovalcev in ustvarjalcev! Ena največjih prednosti Kulturnega dnevnika je, da je uspel v enovit program povezati več kot 20 kulturnih ustanov in 18 osnovnih šol – je torej daleč največja in najuspešnejša platforma za spoznavanje raznolike kulturne in umetniške ustvarjalnosti mesta. A mladi seveda ne spoznavajo zgolj programov kulturnih ustanov, spoznavajo tudi njihov ustroj, način delovanja, pokukajo v njihovo ozadje ali zaodrje, predvsem pa s prve roke izvedo vse o delu v njih. Tako spoznajo celo paleto poklicev in profilov, ki so potrebni, da nastane gledališka ali lutkovna predstava, razstava, kako ustrezno hranimo muzejska, knjižna ali arhivska gradiva in podobno. Od blizu torej spoznajo celoten ustroj kulturne, umetniške in ustvarjalne panoge, s čimer pomagamo vzgajati osveščene državljane, ki vedo, koliko dela, znanja in truda je potrebnega, da lahko uživamo v kulturnih ter umetniških dobrinah.

Kulturni dnevnik je za udeležence organiziranih šolskih skupin brezplačen.

Dogodki aktualne sezone

Filtri

Po dnevih

Kulturni dnevnik

Prizorišče

Zvrst

Galerija